تبلیغات
دنیای برق و کامپیوتر - پورت eSATA/USB چیست؟


امروز :

javahermarketView مرتبه

eSata
شاید در لپ تاپ جدیدی که خریده اید پورت eSATA/USB را دیده باشید و این سئوال برایتان مطرح شده باشد که این پورت چیست و چه مصرفی دارد؟ پورت eSATA/USB قابلیت اتصال دستگاههای USB و eSATA و eSATA بدون منبع تغذیه خارجی را دارد. این پورت از دو قسمت eSATA و USB ساخته شده که قابلیت برق دهی از USB به دستگاههای eSATA را نیز دارد. اما eSATA چیست؟

اتصال External Serial Advanced Technology Attachment یا eSATA به رابط خارجی برای فن آوری های SATA گفته میشود. این اتصال به رقابت با فایروایر 400 و باس سریال جهانی یا یو اس بی 2.0 (USB 2.0) برای ارائه سرعت بالای انتقال داده ها روی دستگاه های ذخیره سازی خارجی ساخته شده است.

تکنولوژی SATA جایگزین ATA به عنوان نسل بعدی رابط باس های داخلی برای دیسک های سخت است. رابط SATA کارآمد تر از ATA بوده و معماری سریال با سرعت بیشتر را نسبت به تکنولوژی کندتر موازی استفاده می کند. کابل eSATA که در خارج کامپیوتر (external) قرا دارد ، باریکتر است و می تواند تا 2 متر طول داشته باشد، در حالی که کابل های موازی بسیار پهن تر بوده و محدود به طول 45.7 سانتیمتر هستند. با eSATA سرعت ساتا را در دستگاههای ذخیره سازی خارجی بدست می آورید.
در حالی که SATA توانسته خود را به سرعت انتقال USB 2.0 و FireWire 400 برساند ، اما یک اشکال آنرا رنج میداد. SATA نیاز به اتصال برق جداگانه داشت.

با این وجود eSATA هنوز یک انتخاب بسیار عالی برای ذخیره سازی دیسک خارجی است زیرا برخلاف رابط های USB و FireWire که داده ها را بین دستگاه و کامپیوتر کد میکنند، eSATA نیازی به ترجمه داده ها بین رابط و کامپیوتر ندارد. این مسئله باعث افزایش سرعت انتقال داده ها میشود ضمن آنکه صرفه جویی در منابع پردازشگر کامپیوتر را باعث شده و نیاز به تراشه اضافه را نیز حذف میکند.
اگر مادربرد کامپیوتر دسک تاپ شما فاقد eSATA است میتوانید کارت رابط eSATA از نوع PCI را خریداری و در اسلات PCI کامپیوتر نصب کنید تا رابط eSATA را بدست آورید. 
در نوت بوک ها دستگاه eSATA خارجی میتواند برای PCMCIA، کارت کامپیوتر، و یا شکاف ExpressCard استفاده شود. با eSATA میتوانید درایوهای SATA را بعنوان دیسک های خارجی، بین محل کار و خانه، از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتقل کرده و از آن دیسک بهتر استفاده کنید. 
امروزه اما پورتهای eSATA/USB در بین لپ تاپ ها بسیار محبوب و پرطرفدار است. اگر یکی از این پورتها در کامپیوتر شما وجود داشته باشد، می توانید دستگاههای موسیقی خود را مستقیما به آنها بزنید که برق شان را نیز به طور مستقیم از USB می گیرند.
در ضمن این امکان هم وجود دارد که برخی از درایوهای فلش eSATA را با سرعت انتقال دیتای بالاتر در این پورتها مصرف کنید.

در یک کلام باید گفت که پورتهای eSATA/USB می توانند به عنوان eSATA با یک کابل eSATA مورد استفاده قرار گیرند، با یک کابل USB بعنوان USB کار کند، یا با یک کابل مخصوص برای دستگاههای eSATA از برق USB آن استفاده کرده و دستگاه را راه بیاندازد.

category  طبقه بندی: پورت،  سخت افزار، 
tags    برچسب ها: معرفی پورت،
Date تاریخ بروز رسانی مطلب: پنجشنبه 5 اردیبهشت 1392

ارسال توسط علی دمیرچی